Arıburnu Cephesi
15 Mayıs 2024

Arıburnu Cephesi

Arıburnu Cephesi, 1915 senesindeki Çanakkale Savaşı'nın içerisinde yer alan bir cephedir. Bu cephe 25 Nisan 1915 tarihindeki Arı Burnu çıkarması ile başlamış olan ve 6 Ağustos 1915 tarihine kadar olan birçok çatışmayı kapsamış olan bir cephedir. Bu cephe bu tarihler arasında açılmış ve üçüncü bir cephe olarak tarihe adını yazdırmış olan Anafartalar Cephesiyle birleştirilmiştir. Arıburnu çıkarması, 25 Nisan 1915 gününde Gelibolu Yarımadası'nın Ege sahillerinde, Anzak Köyü olarak bilinen kumsal alana Anzak Kolordusu tarafınca yapılan bir çıkarmadır. Müttefiklerin Çanakkale Savaşı komutanı olarak bilinen ve bu seferde öncülük eden General Sır Lan Hamilton'un emrinde bulunan ve kullanabileceği kuvvet 2 Tümen'li Anzak Kolordusu, iki adet İngiliz tümeni ve bir tane de Fransız Tümen'idir.

Arıburnu Cephesi'nde ki asıl çıkarma ise sahili de Seddülbahir bölgesi olarak bilinmekte olan Gelibolu Yarımadası'nın güney ucudur. Fakat toplam nüfusu yetmiş beş bini bulmuş olan bu kuvvetin Seddülbahir sahillerindeki dar ve küçük kumsallara çıkartılması imkânsızdır.

Arıburnu Cephesi'nde, bu sebeplerden dolayı General olarak tarihe adını yazdırmış olan Hamilton, Anzak Kolordusu için başka bir çıkarma sahili arayışına girmiştir. Bu büyük arayışların sonucunda, Kabatepe'nin hemen kuzeyinde yer alan kumsal sahil olarak belirlenmiştir. Eldek kuvveti olarak bilinen bu kuvvet, kuvvetin bir bölümünün farklı yerdeki bir sahile çıkarmadaki gaye, bir taraftan sahile çıkarılması gecikecek kuvvetleri bir an önce muharebeye dahil etmektir. Diğer bir taraftan da Arıburnu Cephesi'nde Anzak Kolordusu, gerçek çıkarma bölgesinin daha kuzey tarafına çıkartılarak ileri hücuma geçecek ve Seddülbahir Cephesi'ni savunan Osmanlı Hükümeti'nin geri hatlarını çevreleyecektir. Anzak Kolordusu'nun ilk amacı Conk Bayırı ve kocaçimen Tepesi hatlarını ele geçirerek Maltepe yönünde İleriye doğru gitmektir. Arıburnu Cephesi'ndeki son aşama ise Alçıtepe olarak bilinen bölgeyi işgal etmiş olan Seddülbahir kuvvetleriyle birlik kurarak Kilitbahir bölgesine hücum edilecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çanakkale Savaşı Komutanı

Çanakkale Savaşı Komutanı

Cepheler

Cepheler

Popüler İçerikler

Çanakkale Zaferi

Çanakkale Zaferi

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çanakkale Savaşının Nedenleri

Çanakkale Savaşının Nedenleri

Çanakkale Savaşı Kara Harekatı

Çanakkale Savaşı Kara Harekatı

Nusret Mayın Gemisi Tarihi ve Mayın Döşeme

Nusret Mayın Gemisi Tarihi ve Mayın Döşeme

Çanakkale Savaşı Kayıplar

Çanakkale Savaşı Kayıplar

Gelibolu Savaşının Sonuçları

Gelibolu Savaşının Sonuçları